Kategorie

Czyszczenie płyt

Czyszczenie płyt

Dowiedz się więcej >

Prostowanie płyt

Kalibracja gramofonu

Dowiedz się więcej >

Kalibracja gramofonu

Kalibracja gramofonu

Dowiedz się więcej >

Płyta testowa Anti-skating VinylSpot ver.2

VS ANTYSKATING v2

VinylSpot

Płyta kalibracyjna-testowa do podstawowej regulacji gramofonu. Umożliwia regulację anti-skating, kąta styczności igły, przesięgu oraz weryfikacji prędkości obrotowej talerza.  

Więcej szczegółów

TOWAR DOSTĘPNY

139,00 zł brutto

Wyświetl historyczną cenę produktu

Historyczna cena produktu

Płyta testowa Anti-skating VinylSpot ver.2

Najniższa cena produktu z dnia

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Opis produktu

Płyta umożliwia:

  • regulację antyskating
  • ustawienie kąta styczności igły (Tangency)
  • ustalenie przesięgu (overhang) - odległość igły od osi talerza
  • weryfikację prędkości obrotowej talerza - stroboskop

Wyprodukowana z delrinu, materiału o świetnych właściwościach sonicznych, zatem można używać jej, jako maty gramofonowej. Jej grubość to 2 mm

WYJAŚNIENIA 

Jednym z urządzeń mających wpływ na właściwe odtwarzanie płyty analogowej jest w gramofonie kompensator siły dośrodkowej zwany potocznie antyskatingiem.

Jego prawidłowe ustawienie zmniejsza zużycie igły i płyty oraz pozwala słyszeć muzykę we właściwym balansie prawy-lewy kanał..

Należy pamiętać, że problem antyskatingu dotyczy wszystkich gramofonów z wyłączeniem modeli tangencjalnych, co oznacza, że musi się z nim zmierzyć 99% użytkowników.

Wystarczy teorii, teraz praktyka.

Skoro Państwo kupili tę  płytę, to rozumieją, że mechaniczne ustawienie właściwej  wartości antyskatingu w swoim gramofonie jest niewystarczające, ze względu na niezbyt precyzyjne wskazania urządzenia wbudowanego w gramofon.

Płyta ma dwie strony – jedną gładką, błyszczącą. Druga strona jest zadrukowana. Mamy na niej szablon do kontroli obrotów, szablon do ustawiania kąta wkładki oraz overhang (przęsięg igły) 

ANTYSKATING - kładziemy płytę na gramofonie na niezadrukowanej stronie.  Igłę opuszczamy w taki sposób jakbyśmy chcieli odsłuchać stronę od połowy. Patrzymy, czy ramię kieruje się - ślizga (scating) - w zdecydowany sposób w którąś stronę – na zewnątrz lub do środka.

Jeśli tak jest, to operujemy powoli pokrętłem lub ciężarkiem  antyskatingu znajdującym się na końcu ramienia gramofonu w ten sposób, żeby położone na środku płyty ramię nie uciekało w żadną stronę.

Jeśli to się uda – sprawdzamy, jak wygląda sytuacja, kiedy ramię położymy na początku płyty a potem na końcu. Wolne przesuwanie się ramienia ku środkowi płyty jest zjawiskiem dopuszczalnym. Lepiej, żeby ramię dążyło od początku płyty ku środkowi, niż na odwrót.

Szablon do kalibracji wkładki gramofonowej  służy do ustawienie kąta styczności wkładki gramofonowej w ramieniu.  Wszystko po to, aby igła precyzyjnie odczytywała dane zawarte w rowku płyty gramofonowej i nie niszczyła płyty. Należy tak ustawić igłę, by zarówno w punkcie A, jak w punkcie B miała idealnie kąt prosty do szablonu a igła znajdowała się w zaznaczonym kropką punkcie.

Polecamy również

Ostatnio oglądane

Raty 0% - bez prowizji i odsetek...