Kategorie

Czyszczenie płyt

Czyszczenie płyt

Dowiedz się więcej >

Prostowanie płyt

Kalibracja gramofonu

Dowiedz się więcej >

Kalibracja gramofonu

Kalibracja gramofonu

Dowiedz się więcej >

Latarka Stroboskopowa + Dysk STROBO Płyta Testowa VinylSpot

VinylSpot

Latarka stroboskopowa + Płyta testowa Anti-skating  do kontroli prędkości talerza z laboratoryjną precyzją. 

Więcej szczegółów

290,00 zł brutto


Opis produktu

Współczesne gramofony, także te z klasy HiFi a nawet niektóre High End, pozbawione zostały systemu obecnego we ogromnej części gramofonów vintage - kontroli prędkości obrotowej gramofonu.

Część aktualnie produkowanych gramofonów ma układ elektroniczny regulujący prędkość obrotową , ale nie jest ich wiele na rynku i należą do tych droższych.

Ten zestaw pozwoli na prawidłowe ustawienie prędkości gramofonu

Lampka stroboskopowa:

- częstotliwość pracy 200/100/50 Hz stabilizowana kwarcem
- napięcie zasilania 6 do 12V bateria 9V 6F22
- pobór prądu ok. 15mA
- wymiary 150x50x25mm
- waga ok 120g

Producent: mrelektronik dla vinylspot.pl

Płyta testowa VinylSpot umożliwia:

  • regulację antyskating
  • ustawienie kąta styczności igły (Tangency)
  • ustalenie przesięgu (overhang) - odległość igły od osi talerza
  • weryfikację prędkości obrotowej talerza - stroboskop
  • Wyprodukowana z delrinu, materiału o świetnych właściwościach sonicznych, zatem można używać jej, jako maty gramofonowej. Jej grubość to 2 mm

WYJAŚNIENIA

Jednym z urządzeń mających wpływ na właściwe odtwarzanie płyty analogowej jest w gramofonie kompensator siły dośrodkowej zwany potocznie antyskatingiem.

Jego prawidłowe ustawienie zmniejsza zużycie igły i płyty oraz pozwala słyszeć muzykę we właściwym balansie prawy-lewy kanał..

Należy pamiętać, że problem antyskatingu dotyczy wszystkich gramofonów z wyłączeniem modeli tangencjalnych, co oznacza, że musi się z nim zmierzyć 99% użytkowników.

Wystarczy teorii, teraz praktyka.

Skoro Państwo kupili tę płytę, to rozumieją, że mechaniczne ustawienie właściwej wartości antyskatingu w swoim gramofonie jest niewystarczające, ze względu na niezbyt precyzyjne wskazania urządzenia wbudowanego w gramofon.

Płyta ma dwie strony – jedną gładką, błyszczącą. Zabezpieczona jest ona folią, którą należy zdjąć. Druga strona jest zadrukowana. Mamy na niej szablon do kontroli obrotów, szablon do ustawiania kąta wkładki oraz overhang (przęsięg igły)

ANTYSKATING - kładziemy płytę na gramofonie na niezadrukowanej stronie. Igłę opuszczamy w taki sposób jakbyśmy chcieli odsłuchać stronę od połowy. Patrzymy, czy ramię kieruje się - ślizga (scating) - w zdecydowany sposób w którąś stronę – na zewnątrz lub do środka.

Jeśli tak jest, to operujemy powoli pokrętłem lub ciężarkiem antyskatingu znajdującym się na końcu ramienia gramofonu w ten sposób, żeby położone na środku płyty ramię nie uciekało w żadną stronę.

Jeśli to się uda – sprawdzamy, jak wygląda sytuacja, kiedy ramię położymy na początku płyty a potem na końcu. Wolne przesuwanie się ramienia ku środkowi płyty jest zjawiskiem dopuszczalnym. Lepiej, żeby ramię dążyło od początku płyty ku środkowi, niż na odwrót.

Szablon do kalibracji wkładki gramofonowej służy do ustawienie kąta styczności wkładki gramofonowej w ramieniu. Wszystko po to, aby igła precyzyjnie odczytywała dane zawarte w rowku płyty gramofonowej i nie niszczyła płyty. Należy tak ustawić igłę, by zarówno w punkcie A, jak w punkcie B miała idealnie kąt prosty do szablonu a igła znajdowała się w zaznaczonym kropką punkcie.

Zawartość

Polecamy również

Ostatnio oglądane

Raty 0% - bez prowizji i odsetek...